Testy na koronawirusa: rodzaje i wiarygodność

Testy na koronawirusa: rodzaje i wiarygodność

W obecnych czasach, kiedy pandemia COVID-19 wciąż trwa, testowanie jest jednym z najważniejszych narzędzi do walki z wirusem. Dzięki nim możemy szybko wykryć osoby zakażone i podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby zapobiec dalszej transmisji choroby. Jednak nie wszystkie testy są tak samo skuteczne i dokładne. W tym artykule omówimy różne rodzaje testów na koronawirusa oraz ich wiarygodność.

Test PCR

Najczęściej stosowanym testem diagnostycznym dla COVID-19 jest tzw. RT-PCR (odwrotno-transkryptaza – reakcja łańcuchowa polimerazy). Jest to metoda molekularna polegająca na amplifikacji materiału genetycznego wirusa pobranego od pacjenta.

Aby przeprowadzić ten test, lekarz musi pobrać wymaz z nosogardzieli lub gardła pacjenta przy użyciu specjalnej sondy lub patyczka. Następnie próbka ta zostanie wysłana do laboratorium medycznego, gdzie będzie badana przez urządzenie PCR.

Zastosowanie tej techniki pozwala wykryć nawet bardzo małe ilości materiału genetycznego wirusa w organizmie człowieka – co oznacza dużą dokładność testu. Jednakże, aby wynik był wiarygodny, konieczne jest przeprowadzenie go w odpowiednim momencie – zwykle od 3 do 7 dni po wystąpieniu objawów.

Testy antygenowe

Innym rodzajem testów na koronawirusa są tzw. testy antygenowe. Są one szybsze i tańsze niż PCR, ale również mniej dokładne. Polegają one na wykrywaniu białek wirusa (antygenu) w próbce pobranej od pacjenta.

Tego typu badanie może być wykonane przy użyciu wymazu z nosogardzieli lub krwi pacjenta. Wyniki można uzyskać już w ciągu kilku minut, co czyni je bardzo użytecznymi dla osób podejrzewanych o infekcję COVID-19 oraz dla personelu medycznego pracującego na froncie walki z pandemią.

Niestety jednak, ze względu na mniejszą ilość materiału genetycznego potrzebnego do wykrycia przez te testy oraz możliwość fałszywie negatywnych wyników – nie są one tak skuteczne jak metoda PCR i mogą dawać niewłaściwe rezultaty nawet u osób rzeczywiście zakażonych wirusem.

Serologiczne testy przeciwciał

Kolejną metodą diagnostyczną stosowaną podczas pandemii COVID-19 są testy serologiczne przeciwciał. Polegają one na wykrywaniu obecności przeciwciał w organizmie pacjenta, które powstają jako odpowiedź immunologiczna na zakażenie wirusem.

Badanie to może być wykonane przy użyciu krwi lub surowicy pobranej od osoby podejrzewanej o infekcję lub już przechorowanej COVID-19. Wyniki można uzyskać w ciągu kilku dni i pozwalają one określić czy dana osoba była narażona na kontakt z koronawirusem oraz czy jej układ odpornościowy jest zdolny do walki z nim.

Jednakże, ze względu na czas potrzebny do wytworzenia przeciwciał po kontakcie z wirusem (najczęściej 1-3 tygodnie), ten rodzaj testów nie nadaje się do szybkiego diagnozowania aktywnego przypadku choroby – ale może być użytecznym narzędziem dla badań epidemiologicznych i monitorowania rozprzestrzeniania się pandemii.

Poziom wiarygodności

Każdy rodzaj testu ma swoje zalety i ograniczenia. Test PCR jest najdokładniejszy jeśli chodzi o diagnostykę aktywnych przypadków COVID-19, jednak wymaga on specjalistycznej aparatury laboratoryjnej oraz wyszkolonego personelu medycznego – co sprawia że wynik trzeba czekać nawet kilka dni.

Testy antygenowe są szybsze i tańsze, ale mniej dokładne. Mogą one być użytecznym narzędziem do wykrywania zakażonych osób w populacji oraz dla personelu medycznego pracującego na froncie walki z pandemią – jednakże wynik negatywny nie oznacza że osoba jest wolna od wirusa.

Serologiczne testy przeciwciał mogą pomóc określić czy dana osoba była narażona na kontakt z koronawirusem lub już przechorowała COVID-19, ale nie nadają się do diagnozy aktywnych przypadków choroby.

Zakończenie

W obecnych czasach istnieje wiele różnych rodzajów testów na koronawirusa dostępnych dla pacjentów. Każdy z nich ma swoją specjalną rolę w walce z pandemią i może być użyteczny podczas różnych etapów rozprzestrzeniania się wirusa. Jednakże ważne jest aby pamiętać, że żaden test nie jest 100% skuteczny i należy stosować je odpowiednio według instrukcji lekarza prowadzącego. Wspólnie możemy pokonać tę trudną sytuację tylko poprzez współpracę i solidarność społeczeństwa.