Rodzaje lawet

W chwili kiedy zostaje zniszczony jednoślad, znienacka brakuje nam paliwa, ukazują się problemy z dobrnięciem do kresu, albo w zupełnie nie wypatrywanej minutce przebija nam się guma, wówczas na wszelkie kłopoty, które natrafiają automobilistów, najlepsza jest różnego typu laweta. Owa laweta to nic innego jak przyczepka, której zastosowanie jest totalnie bezdyskusyjnie bezgraniczne. każdorazowa laweta prawdopodobnie może posłużyć jako platforma w pojeździe szczególnie do tego skonstruowanym lub może stanowić ekstra segmentem przyłączonym do pojazdu. Pod aspektem realizacyjnym możemy rozróżnić następujące rodzaje lawet. Początkowym z nich są płaszczyzny naładunkowe umieszczone aż po kres na podwoziu auta, wówczas usługują do transportowanie pojazdów osobowych albo towarowych.

Inny typ lawety to rampy załadunkowe kilku piętrowe, służą do wożenia paru pojazdów personalnych albo ciężarowych na jednej rampie. Dość modnymi lawetami są również powierzchnie dostawcze z wyciągarką, najczęściej stosowane przez asystę drogową do umieszczenia pojazdów z zepsutym zawieszeniem, przykładowo aut popsutych w rezultacie incydentu.

Na polskich drogach często można zaobserwować również lawety w obliczu rampy na przyczepie, wykorzystuje się ją do ciągnięcia pojazdów pasażerskich albo dostawczych. Taki gatunek lawety prawdopodobnie może być przeprowadzany przez znaczną większość aut jednakowo z krajowymi regulacjami manewru drogowego.